Moravskoslezský kraj

ZUŠ OPEN 2018

Publikováno v Taneční obor

Magdalena Kožená c Mathias Bothor DG

Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdalény Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma "zušek" je celostátní happening ZUŠ OPEN. Díky spolupráci ZUŠ s krajskými koordinátory, Asociací ZUŠ ČR a svazem měst a obcí proběhne celostátní prezentace práce ZUŠ ve veřejném prostoru - na náměstích, radnicích, v parcích apod. tak proběhnou koncerty, vernisáže, taneční a divadelní představení.

Co je to ZUŠ OPEN

Celostátní happening základních uměleckých škol

• Základní umělecké školy představí svůj program v rámci jednoho společného dne ve čtvrtek 24. května 2018.
  • Program pro širokou věřejnost po celé České republice.
  • Hudba, tanec, divadlo, výstavy v podání malých umělců v malých i velkých městech.
  • Den oslav, sdílené radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání.
  • Prostor pro setkání žáků, pedagogů, rodičů a všech, kteří mají zájem o umění a kultivaci nejmladší generace.

Cíle ZUŠ OPEN

Zviditelnění práce a aktivit ZUŠ v rámci celorepublikové mediální kampaně

• Prezentovat celou šíři umění a života uměleckých škol mimo obvyklý rámec a prostory školy.
  • Zapojit v jeden den do spolupráce ce nejvíce uměleckých škol a podpořit jejich vzájemnou komunikaci v rámci regionu.
  • Posílit respekt základních uměleckých škol.

Vize

"Abychom mohli upevnit, zviditelnit a podpořit základní umělecké školy v České republice, musíme pracovat společně".

ZUS OPEN

Publikováno v Výtvarný obor

9. května 2018 proběhl ve výtvarném ateliéru naší školy projekt "Tiskohrátky". Výtvarného tvoření se zúčastnili žáci ze Základní školy Butovická, ve kterém si vyzkoušely netradiční výtvarnou techniku. Tato technika se zaměřuje na vytvoření vlastních matric, ze kterých je možné následně vytisknout grafický list. Přestože není příliš časově náročná, vyžaduje prostředí grafické dílny. Věříme, že se žákům práce s touto neobvyklou technikou líbila a těšíme se, že i v dalších letech nalezneme společnou uměleckou komunikaci v zajímavých projektech.

Úspěch našich žáků v celostátním kole soutěže ZUŠ

Soutěže základních uměleckých škol, které vyhlašuje MŠMT jsou tady již mnoho let a naši žáci se těchto soutěží pravidelně účastní ve všech oborech, které naše základní umělecká škola nabízí. V letošním školním roce proběhla tato postupová soutěž ve hře na dechové nástroje a naši žáci nejenže nezklamali, ale někteří z nich se probojovali až do celostátního kola, které se konalo ve dnech 3. - 4. května 2018 v Praze. Do Prahy se vypravili reprezentovat naší školu Josef Daňa ve hře na lesní roh, Matěj Daňa Václav Chrástek soutěžili ve hře na trubku. Všichni tři mladí nadějní umělci jsou ze třídy Mgr. Martina Maléře, který je na soutěž fantasticky připravil a díky jejich nadšení, pracovitosti a chuti dosáhnout  co nejlepších výsledků si všichni tito chlapci v početné celorepublikové konkurenci odvezli domů nádherná 2. místa. Josefovi, Matěji ,Václavu i jejich učiteli Mgr. Martinu Maléřovi moc gratulujeme a přejeme mnoho dalších společných úžasných uměleckých zážitků.

Trio Praha 1

Tuba není jen pro kluky

V naší základní umělecké škole máme mnoho talentovaných, šikovných a nadaných dětí. V posledních měsících našla svůj nástroj i desetiletá Anežka Chrástková, která od září tohoto školního roku začala navštěvovat hodiny hry na tubu u pana učitele Karla Šína. Anežka si nástroj, který je skoro stejně velký jako ona, okamžitě zamilovala a vyniká s ním nejen na půdě školy, ale také v národních i mezinárodních soutěžích. V dubnu se Anežka zúčastnila prestižní mezinárodní soutěže "PRO BOHEMIA", ve které získala 2. cenu a další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V květnu vrcholila postupová soutěž základních uměleckých škol celostátním kolem, do kterého se nadějná tubistka díky svému talentu, pracovitosti a lásce ke svému hudebnímu nástroji probojovala. Celostátní kolo proběhlo 4. května v Praze, odkud si Anežka odvezla cenu nejvyšší - 1. místo. Gratulujeme Anežce Chrástkové i jejímu skvělému učiteli Karlu Šínovi k mimořádnému úspěchu a přejeme tomuto týmu mnoho dalších, podobně krásných úspěchů, radost ze hry a spoustu společných hudebních zážitků.

DSC 6099 upraveno

Karolína Pustková v České filharmonii

Do své páté sezóny právě vstoupil společný projekt symfonického orchestru žáků AZUŠ ČR (Asociace základních uměleckých škol) a členů České filharmonie. Tento jedinečný projekt je výjimečný tím, že za pulty vedle profesionálních hudebníků České filharmonie usednou žáci základních uměleckých škol z celé České republiky. Kritéria pro výběr žáků do projektu jsou stanovena na základě dosavadních hudebních výsledků - například vítězství v celostátních a mezinárodních soutěžích, účastí na mezinárodních přehlídkách apod. Z Moravskoslezského kraje byla nominována také jedenáctiletá flétnistka Karolína Pustková ze třídy Markéty Tulejové, která svou nominaci obhájila a usedne tak po boku profesionálů České filharmonie. O to více nás těší, že byli vybráni do sekce fléten jen dva žáci z celé České republiky a jedním z nich je právě žákyně naší školy. V následujících několika měsících teď Karolínu čeká série zkoušek a soustředění, které vyvrcholí 24. června 2018 koncertem v pražském Rudolfinu v Dvořákově síni a 27. června 2018 na Hradčanském náměstí v Praze v rámci Československého dne, který bude přenášet v přímém přenosu Česká televize. Karolíně gratulujeme a přejeme ji mnoho dalších hudebních zážitků a příležitostí.

Kája