Mezinárodní interpretační soutěž slovanské hudby

Publikováno v Hudební obor

Ve dnech 9. - 12. listopadu 2017 se v Ostravě konal první ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby. Jednalo se o vícedenní kulturní událost, na níž se prezentovala hudba slovanských národů prostřednictvím prvotřídních interpretů povětšinou ze slovanských zemí. Hlavními cíli festivalu byla národní i mezinárodní spolupráce umělců a teoretiků se společnou myšlenkou propagace slovanské kultury. Dále prohlubování vztahů mezi historicky i geograficky příbuznými národy, kdy tmelícím prvkem a společným jmenovatelem je právě kultura. 

Nedílnou součástí festivalu byla též Mezinárodní interpretační soutěž slovanské hudby dětí a mládeže ve věku 8 - 26 let, která vyvrcholila koncertem vítězů přenášeným v přímém přenosu Českým rozhlasem Ostrava. Soutěž byla hodnocena odbornou mezinárodní porotou. Předsedou poroty byl Jiří Čaňo, klarinetista, saxofonista, ředitel Základní umělecké školy Ostrava - Poruba, bývalý dirigent Hudby ministerstva vnitra, dalšími porotci, hodnotící mladé umělce byli například Dalibor Karvay ze Slovenska, houslista, přední světový interpret, vítěz prestižních soutěží včetně houslové soutěže Davida Oistracha v Moskvě, nositel řady ocenění včetně ceny Ministra kultury Slovenské republiky nebo Artyom Garnov z Ruska - operní pěvec, sólista velkého moskevského divadla Novaya Opera, vítěz celoruské pěvecké soutěže A. Ivanova, nositel vyznamenání poroty Národní operní akademie "Oněgin".

Ze Základní umělecké školy J. A. Komenského ve Studénce se soutěže zúčastnila nadějná flétnistka Alice Štěpánková ze třídy Markéty Tulejové, která v evropské konkurenci vybojovala krásné 2. místo. V neděli 12. listopadu patřilo studio 1 Českého rozhlasu vážné hudbě a nejlepším mladým umělcům v Česka, Polska, Ukrajiny a Ruska, kteří představili to nejlepší ze svého repertoáru na "Koncertu mladých sólistů". Alice Štěpánková byla součástí tohoto výjimečného koncertu a mohla tak společně s dalšími mladými umělci důstojně zakončit 1. ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby.

Na záznam z koncertu se můžete podívat zde.

Alice MFSH

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.